Opublikowany przez: Monika C. 2020-04-15 16:11:37
Autor zdjęcia/źródło: Photo by gryffyn m on Unsplash
Od 16 kwietnia 2020 r. mamy obowiązek noszenia ochronnych maseczek, zawsze kiedy przebywamy w przestrzeni publicznej. Skoro maseczki pomagają zapobiegać zachorowaniu na COVID-19, będziemy je nosić. Małą niedogodność związaną z noszeniem maseczki ochronnej, zaobserwowały osoby noszące okulary. Problem parowania szkieł znają wszyscy “okularnicy”, których szkła parują zimą po wejściu z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia. Teraz, mimo, że jest cieplej, szkła parują zwłaszcza podczas noszenia maseczki uszytej w domu (z kilku warstw materiału) lub z filtrem. Problem pojawia się po wejściu do sklepu, na klatkę schodową lub do ogrzanego samochodu. Utrudnia sprawne i bezpieczne poruszanie się, zwłaszcza osobom starszym. Zazwyczaj w takie sytuacji zdjęlibyśmy na chwilę okulary. Teraz wiemy, że nie jest wskazane dotykanie ani okularów, ani maseczki. Jak sobie radzić w tej mało komfortowej sytuacji?
Okazuje się, że problem jest łatwy do wyeliminowania i polega na sposobie noszenia maseczki ochronnej. Mamy trzy sposoby na to, by podczas noszenia maseczki okulary nie parowały:
Jeśli oprawki twoich okularów są na tyle duże, że stykają się z maseczką, noś je tak, by maseczka była pod nimi.
Stosuj płyny do czyszczenia okularów, które zapobiegają parowaniu szkieł
Zadbaj by maseczka była dobrze dopasowana do twarzy. Do tej uszytej w domu włóż w górną krawędź drucik, który umożliwi prawidłowe wyprofilowanie jej na twarzy – tak jak jest to w maseczkach chirurgicznych.
Pamiętaj: w miejscu publicznym unikaj dotykania okularów i maseczki. Maseczkę zdejmuj chwytając ją za troczki i nie poprawiaj jej w trakcie noszenia w części stykającej się z twarzą. Po zdjęciu maseczki zawsze dezynfekuj ręce.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.